Enter your keyword

Bakım Talimatı

Suni – Sentetik Çim Bakımı

Doğal çimin, profesyonel kullanım gerektiren bir sahasında en az 2 personel çalıştırılması gerekmektedir. Suni çimde ise bu belli periyotlarda çok cüzi rakamlı maliyetlerle yapılabilir. Suni çimin günlük bakımı sadece genel temizliğidir. Aylık bakımda ise yağıştan veya aşırı kullanımdan ötürü saha içindeki granüllerde  yer değiştirme olasılığı olabilir. Buda bir fırçalama makinesiyle yada özel bir fırçayla düzenlenebilir. Üç veya altı aylık bakımlarda ise profesyonel sahalar için daha teknik yapıya sahip uzman ekipmanlarla tekrardan fırçalama yapılabilir. Eksilen granüller yenilenebilir. Kale önü,penaltı noktası ve korner alanları kauçuk dolgunun eşit ve doğru seviyede olduğundan emin olunması için kontrol edilmelidir. Bu alanlardaki dolgu materyali her maçta veya antrenmanda en fazla yer değişikliğine uğrayan kısımlardır. Sadece sürekli ve doğru şekilde doldurulduklarında optimum koruma sağlarlar ve dolayısıyla futbol sahasında uzun süre hizmet görebilirler.

Aşırı sıcak , aşırı soğuk yada aşırı kullanımda sentetik çim çok yüksek dayanıklılık gösterirken, doğal çimdehava şartları ve aşırı kullanımdan kaynaklanan ciddi deformasyonlar gözlenmektedir. Doğal çim günde 2-3 saatten fazla kullanılamamaktadır. Çünkü sık kullanıldığı zaman mutlaka sorun yaratacaktır.Bunların yanı sıra sentetik çimin bu tür sorunları yoktur. Doğal çime göre bu konuda kesinlikle yüzde 100 daha avantajlıdır. Doğal çimin hava koşullarından kaynaklanan süreçte zamanla aynı alan da farklı renk tonlarına bürünmesine engel olunamaz.Fakat buna karşılık sentetik çim ipliğinde bulunan U.V katkısı ile uzun süre rengini korur.

Ancak her şeyde olduğu gibi, sentetik çim de  halen ilgi ve bakıma gerek duymaktadır ve hiçbir şart altında tamir edilemeyecek hale gelmesine izin verilmemelidir.Düzenli bakım eksikliği veya tamamen yoksunluğu sentetik çimin yaşam süresini kısaltacak ve oyun yüzeyinin bozulmasına neden olacaktır.Tüm bunlara rağmen,kullanılan suni çimlerin değiştirilmesi her durumda mümkündür.

Hasar Önleme Talimatları

  • Çim üreticisinin ,çim bakım talimatlarını uygulayın. Uygulama sırasında kuartz kumun ve SBR Granülün normlara uygunluğu ve miktarına dikkat edin.
  • Yüzey üzerinde bakım aletleriyle çalışırken sentetik çim liflerine zarar verebilecek aşırı fren,dönüş vb.den kaçının. Sentetik çim zeminlerde uygun olmayan futbol ayakkabısı ile asla futbol oynanmamalıdır.
  • Olası tamirat yada bakımlar mutlaka uzman bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir.
  • Sisteme yüksek statik yükler uygulamayın.
  • 7×7 kişilik bir sahanın minimum 1.250 – 1.500 m2 olması gerekmektedir. Yani zeminlerin kullanımında 125 m2 ye bir oyuncu düşecek şekilde hesaplanmalıdır.
  • Zeminlerden, kedi,köpek gibi evcil hayvanlar uzak tutulmalı,kesici,yanıcı ve zeminlerin elyaf yapısına zarar verecek kimyasallar asla kullanılmamalıdır.
  • Kar temizlerken aşırı özen gösterin.Çim sistemi üzerinde ateş yakmayın.

Yukarıda belirttiğimiz bakım ve kullanıma uyulduğu takdirde, ürünlerimiz belirtilen süre dahilinde firmamızın garanti kapsamındadır.